Експерти не бачать зростання економіки України

Експерти не бачать зростання економіки України Українська економіка зараз знаходиться в стадії стагнації - вона не росте і нетрансформується структурно, а перебуває в пасивному стані. Таку думку в коментарі «Главкому» висловив президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий.

За його словами, те, що офіційна статистика видає 4-5% зростання - це статистична помилка, оскільки половину в цьому ВВП у нас займає експорт. «На 60% в порівнянні з серпнем зросли світові ціни на хліб, зерно, соняшникову олію, метал подорожчав у зв'язку з японськими подіями, плюс відновилися після кризи економіки азіатських країн, в тому числі, Перської затоки. І це зростання цін, а значить, і зростання обсягів валютної виручки, у нас підноситься як зростання виробництва », - зазначив експерт.

При цьому, як зазначив Лановий, резерви Національного банку зростають за рахунок того, що в минулому році уряд позичив за кордоном 8 мільярдів доларів. «Ці долари були продані на внутрішньому ринку - Нацбанк їх купував і емітував в гривню, тому що вона була потрібна для фінансування бюджетних витрат, адже дефіцит становив 90 мільярдів гривень. Були, звичайно, закупівлі за кордоном, де прямо використовувалася валюта, але, думаю, максимум на 1-2 мільярди з отриманих 8. У цьому році знову отримали транш, розмістили єврооблігації на півтора мільярди - у цілому, отримали десь 3 мільярди доларів », - сказав економіст.

«І якщо взяти платіжний баланс країни, то у нас негативний на півтора мільярда експортно-імпортний оборот, але позитивний показник по руху капіталу. А цей показник пов'язаний із збільшенням кредитів: і банки почали їх брати (вже цього року вони беруть їх більше, ніж повертають на Захід), і уряд. Банки видають кредити населенню ..., але це кредитування для підтримки імпорту, воно не направлене на підвищення виробництва. Це такі позикові гроші, які не пов'язані з якимись нашими економічними успіхами, і вони провокують зростання боргів, а не чистих резервів Нацбанку », - додав експерт.

Що стосується зовнішнього боргу, то, за словами Ланового, його потрібно оцінювати не з абстрактної величиною, а порахувати, скільки боргових платежів потрібно виплатити в цьому році, в наступному і так далі. «Якщо у вас 10% боргів потрібно віддати цього року, а всі борги становлять 40% від ВВП, то це критичний стан. А країна, у якій борги становлять 150% ВВП, але вони розтягнуті на 25 років, - в кращому становищі », - запевнив він.

У той же час, Лановий прокоментував і заяви щодо зростання імпорту. «Уряд з відомих причин купило на 11 мільярдів кубів газу більше, а це 3 мільярди з хвостиком доларів. Ось вам і зростання імпорту, який стався чисто штучно з цієї складової, а не по машинах і комп'ютерів. Позичили гроші - і заплатили Росії, збільшивши тим самим імпорт. Але це не зростання споживання населенням країни », - упевнений експерт.
 

ДЖЕРЕЛО: ГЛАВКОМ