Влада готує реванш для підприємців

Хоча новий Податковий кодекс прийняли "майже" з усіма побажаннями підприємців, є підстави вважати, що влада готує реванш.

Уряд починає наступ на платників єдиного податку. Зараз вони сплачують 200 гривень податку і близько 200 гривень соцвиплат у місяць. Податкова може змусити їх платити 36% від зарплати і більше.

Загроза нависла зокрема над підприємцями-платниками єдиного податку, які працюють, фактично, як наймані робітники. Не виключено, що податкова буде намагатись заборонить їм це робити і примусить платити не 200 гривень єдиного податку, а більше 36% від зарплати працівника.

«Податковий кодекс не передбачає можливості для самозайнятих осіб бути найманими працівниками в межах своєї господарської діяльності», - таке повідомлення з’явилось на сайті Державної податкової адміністрації після новорічних свят.

Іншими словами це означає, що компанії начебто не можуть оформлювати своїх співробітників як суб’єктів підприємницької діяльності (СПД), а повинні вкладати з ними трудові договори і оформлювати на роботу з трудовою книжкою згідно з трудовим законодавством.

Юристи вважають таку трактовку податкової першим попереджувальним дзвоником для підприємців, що платять єдиний податок. Другим дзвоником має слугувати той факт, що уряд уже взявся за розробку окремого закону, який регулюватиме спрощену систему оподаткування.

«Вже сама поява у Податковому кодексі норм, за якими цивільні правовідносини можуть бути визнані трудовими, є сигналом того, що податкова буде пильно аналізувати цей момент під час перевірок. Розміщення вказаного повідомлення на сайті ДПА тільки це підтверджує», - коментує повідомлення податкової Дмитро Донець, юрист міжнародної юридичної компанії DLA Piper.

Як пояснив Донець, з юридичної точки надання послуг (коли компанія працює з СПД) та постійне працевлаштування (коли компанія оформлює з працівником трудовий договір, бере трудову книжку) є різними правовими формами, але обидві є законними. «Однак, за певних умов, межа між ними досить тонка, що може бути передумовою для маніпуляцій з боку податкових органів», - каже юрист.

Каменем спотикання у суперечці про те, чи є дана схема мінімізації податків законною, є поняття одноразовості послуг. Податкова, посилаючись на Цивільний кодекс, трактує , що виконавець послуг має право надавати послуги компанії лише одноразово. Донець вважає таке твердження безпідставним. Адже чинне законодавство не висуває вимог щодо одноразовості надання послуг.

Донець визнає, що юридичні ризики для підприємців-фізичних осіб, що платять єдиний податок залишаються. Особливо в ситуації, коли після прийняття нового Податкового кодексу повноваження податківців суттєво збільшуються.

«Дійсно, при регулярному та тривалому залученні до виконання певних робіт чи надання послуг фізичних осіб, особливо платників єдиного податку, існує ризик, що податкові органи рекласифікують такі відносини у трудові з відповідним режимом оподаткування», - зазначає правник.

Підприємців повинен насторожити і той факт, що з грудня минулого року уряд взявся розробляти окремий закон, який регулюватиме спрощену систему оподаткування. Як повідомила 21 грудня заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова, «закон по «спрощенців» повинен з’явитись найближчим часом». Зважаючи на те, що уряд затягує паски, навряд чи новий закон порадує порадує «СПДешників».

Поки не почались податкові перевірки Донець радить підприємцям ще раз пересвідчитись, чи правильно оформленні їхні договори і чи достатньо в них супроводжувальної документації. Від цього буде залежати успіх захисту власної позиції перед податківцями.

 

ДЖЕРЕЛО: Kyiv Post