"Тепер людина, що має будь-який борг у розмірі більше 10 тисяч гривень, ризикує втратити свою квартиру"

Набув чинності закон, який змінив порядок стягнення заборгованості та розширив функції державних виконавців 

У нинішньому році Міжнародний жіночий день ознаменувався вступом в силу закону, який не принесе радості тисячам людей, що мають проблеми з поверненням будь-яких боргів або бажаючим своєчасно платити за комунальні послуги. Адже, згідно з новою редакцією Закону України «Про виконавче провадження», істотно змінено порядок стягнення заборгованості та розширені функції державних виконавців. 

"В Україні можна прочитати в газеті оголошення на кшталт« Дамо консультації, як не виплачувати кредит"

Несолодко тепер доведеться людям, у яких є заборгованість перед банками. Адже, за словами радника президента Асоціації українських банків Олексія Куща, цей закон прийнятий в першу чергу для захисту прав кредиторів, оскільки частка проблемних позик в Україні становить 30-40 відсотків. Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності Станіслав Аржевітін стверджує, що норми цього закону будуть впливати на людей більше психологічно: "Суспільство має нарешті зрозуміти, що перш ніж брати кредит, треба подумати, потягнеш ти його. У Європі, якщо людина отримує позику, у неї і в думках немає того, щоб уникнути повернення грошей. А в Україні ви можете в будь-якій газеті прочитати оголошення на кшталт "Дамо консультації, як не виплачувати кредит". 

Задоволений прийнятим законом і міністр юстиції України Олександр Лавринович. На його думку, головне досягнення законодавчих змін - це те, що боржник не зможе легко ухилитися від виконання судових рішень. Адже раніше фактично кожна процесуальна дія мала узгоджуватися державним виконавцем з боржником. Тепер же тільки суд, який виніс рішення, вправі вирішувати питання про можливість або неможливість його виконання. 

Правда, багато юристів і правозахисників відзначають: новий закон суттєво звужує права громадян. Давайте подивимося, які нововведення нас очікують. 

Перш за все Державна виконавча служба отримала доступ до всіх електронних баз даних, що стосуються майна громадян. Зокрема, вона зможе безкоштовно користуватися інформацією БТІ, відомостями з реєстру майнових прав, земельного кадастру, МРЕВ. Таким чином, служба має можливість оперативно знаходити належне боржникові майно, накладати на нього арешт і продавати за рішенням суду. 

Та й процедура вилучення майна спростилася. Справа в тому, що, якщо раніше людина сама вирішувала, що буде стягнуто в рахунок погашення боргу, то тепер вона це право втратила. Майно для арешту та реалізації обирає державний виконавець. А значить, при значній заборгованості, наприклад, за іпотечним кредитом, конфіскувати квартиру стало ще простіше. Правда, є й деякі обмеження, але про них трохи пізніше. 

Відчують законодавчі нововведення і злісні неплатники аліментів. Тепер, якщо людина заборгувала більше ніж за три місяці, виконавець має право продати його майно. Враховуючи те, що виконавча служба отримала доступ до інформації про майно всіх жителів країни, заарештувати машину або навіть квартиру буде нескладно. Якщо боржник не сплачує аліменти півроку і більше, то може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Суд має право оштрафувати порушника на суму 1700-3400 гривень, направити його на громадські (80-120 годин) або виправні (до одного року) роботи і навіть засудити до обмеження волі до двох років. 

Крім того, стане набагато складніше виїхати з країни, залишивши невиплачений кредит. Державний виконавець може через суд тимчасово обмежити право виїзду за кордон громадянина, а також керівника організації, що має заборгованість. Це стосується туристичних поїздок, відряджень і навіть виїзду на постійне місце проживання. Обмеження діятиме до повного погашення боргу. Причому нововведення стосується будь-яких боргів - від банківського кредиту до рахунків за електроенергію. 

А ще законодавці істотно посилили захист державних виконавців. Тепер за вплив на службовця з метою перешкодити виконанню ним своїх службових обов'язків порушникові загрожує штраф до 1700 гривень, виправні роботи до року або арешт до трьох місяців. Причому не важливо, який це вплив, - пропозиція грошей, загрози, вмовляння ... Якщо ж боржник вирішить фізично перешкодити виконавцю заарештувати автомобіль або конфіскувати квартиру, порушника можуть оштрафувати на суму від 1700 до 2400 гривень, заарештувати на три-шість місяців або обмежити його свободу на строк до двох років. А за застосування насильницьких заходів щодо державного виконавця або за загрозу прямого насильства можуть посадити на термін від двох до п'яти років. 

Також держава вирішила матеріально простимулювати виконавців. Службовець, котрий своєчасно забезпечив виконання виконавчого документа в повному обсязі, отримує 5 відсотків від суми збору, взятого з боржника, але не більше 50 не оподатковуваних податком мінімумів. Тобто премія становить до 850 гривень. Раніше йому належало 2 відсотки і 240 гривень відповідно. 

"Законодавчі нововведення істотно знижують захищеність наших громадян"

Прокоментувати деякі особливості нової редакції Закону "Про виконавче провадження" "ФАКТИ" попросили адвоката Марину Лебедєву: 

- Раніше за законом виконавець мав право з'ясувати, чи є у боржника грошові кошти. Якщо грошей немає, то наступними на черзі є особисте майно, автомобіль, дача і лише останніми в списку значилися квартира або будинок. Причому боржник міг на свій розсуд запропонувати майно для конфіскації. Тепер рішення приймає виконавець. І, якщо в радянські часи в першу чергу намагалися стягнути борг за рахунок заробітної плати, то відтепер це джерело відшкодування перемістилося на останню позицію. Пріоритетною ж стала конфіскація найбільш ліквідного майна. 

До речі, відтепер людина, що заборгувала більше 10 тисяч гривень, ризикує втратити квартиру, навіть якщо це її єдине житло. За умови, коли сума боргу не перевищує десять мінімальних зарплат (сьогодні 9 тисяч 410 гривень), звертати стягнення на єдине житло боржника і ділянка землі, на якій воно знаходиться, заборонено. Але, якщо борг більше, то ніяких обмежень немає. Зверніть увагу: такі борги люди мають не тільки перед банками, але і перед комунальниками, енергетиками. Тобто велика заборгованість по квартплаті може стати приводом для реалізації майна, в тому числі квартири. А з огляду на зростання житлово-комунальних тарифів, накопичити борг в 10 тисяч незаможні родини зможуть досить швидко. 

Між іншим, якщо раніше на виселення людей давалося 60 днів, то тепер боржник зобов'язаний звільнити квартиру в двотижневий термін. Після закінчення цього часу державний виконавець може виселити людей у будь-який момент. 

У мене двояке ставлення до нового закону. З одного боку, дійсно, є люди, які принципово не повертають гроші, не вносять квартплату, не платять аліменти своїм дітям. Вони вважають, що нікому нічого не винні. Звичайно, до таких людей потрібно застосовувати жорсткі санкції, як це робиться у всіх розвинених країнах. Але, з іншого боку, законодавчі нововведення істотно знижують захищеність наших громадян. Був випадок, коли суд прийняв рішення про стягнення заборгованості по кредиту, який людина просто не брала. Позику отримали за вкраденими документами. Факт крадіжки підтверджений. Але суд став на бік банку, так як відповідач не зміг оплатити послуги експертизи, а банк не захотів. Тепер виконувати такі рішення судів стане ще легше і швидше. 

Тим часом у законі залишається багато норм, що вимагають додаткового роз'яснення спеціальними підзаконними актами. Зокрема, це питання, пов'язані з порядком продажу майна боржника. І поки ці документи не опублікують, мені як юристу важко сказати, як будуть реалізовуватися ці норми закону. Тим більше, що механізм продажу ніколи не був до кінця прозорий. Проведені нібито публічні торги побудовані таким чином, що всі найкращі лоти йдуть до заздалегідь обумовлених покупців. Простій людині і навіть колишньому власнику конфіскованого майна потрапити на такі аукціони майже неможливо, оскільки отримати інформацію про їх проведення дуже складно. 

На жаль, в останні роки в суспільстві існувала думка, що повертати борги зовсім не обов'язково. А недосконалість і заплутаність українського законодавства створювали чудовий грунт для такої позиції. Багато людей на вмінні маніпулювати законами побудували кар'єру «професійних позичальників»: вони отримували великі кредити, не збираючись їх повертати. "Еліта-Центр" - теж один із прикладів завідомо злочинного невиконання своїх зобов'язань. Ще одна категорія громадян на хвилі кредитної ейфорії 2005-2008 років набрала величезні позики, навіть не думаючи про те, як їх повертати. 

Чесно кажучи, якби закон дав можливість дійсно швидко і чітко виконувати рішення судів, то це був би прекрасний результат. Люди вели б себе більш відповідально. На жаль, в Україні дуже непросто виграти суд, але ще складніше домогтися виконання судового рішення. Подивимося, чи зможе новий закон хоч якось змінити ситуацію, що склалася.

 

 

ДЖЕРЕЛО: ФАКТЫ