Виступ голови Федерації працівників малого та середнього підприємництва України В’ячеслава Роя на Надзвичайному з’їзді працівників ринків України в Одесі

Захист малого та середнього підприємництва – на сьогодні чи не головне завдання нашої Федерації профспілок.

Шановні друзі!

Вітаю вас від імені Федерації профспілок працівників малого та середнього підприємництва України.

Малому та середньому бізнесу в Україні ніколи, за жодної влади, не було солодко, а сьогодні важко особливо. Тому, власне, ви і зібралися тут, в Одесі, з усієї України. Прийміть від нас, профспілок, щирі співчуття вашій біді.

Повірте, це не злорадство і не чорний гумор.

Бо коли йдеться про виживання малого та середнього підприємництва нам не до сміху. Ми чудово розуміємо просту істину, що майбутнє найманих працівників цієї сфери бізнесу прямо залежить від того, житиме цей бізнес, чи помре.

Тому ми чітко і прямо говоримо: захист малого та середнього підприємництва – на сьогодні чи не головне завдання нашої Федерації профспілок. Ми цілком серйозно, без гумору, керуємося сьогодні таким популярним свого часу в історії гаслом: «За нашу і вашу свободу!»

Дуже добре, що підприємці малого та середнього бізнесу, зокрема й ви, працівники ринків, намагаєтеся об’єднуватися в потужні всеукраїнські організації для захисту своїх прав. Ми, профспілки, це тільки вітаємо.

Ви готові рішуче боротися за збереження і розвиток вашого бізнесу, і ми хочемо вас переконати, що профспілки працівників вашого бізнесу – це ваш найнадійніший союзник у цій боротьбі.

Напевне, переважна більшість з вас знає чи, принаймні, чула про конфлікт навколо Запорізького авторинку. Тому не буду говорити про його деталі, але підкреслю, що Запорізька профспілка працівників авторинку, яка є членом нашої Федерації, протягом усього конфлікту – а це вже п’ять років – послідовно і без вагань допомагає адміністрації ринку відбити усі спроби рейдерського захоплення майна і землі. Власне, «допомагає» - не те слово. Профспілка бореться разом з дирекцією, приймаючи рівною мірою і на себе весь тягар конфлікту. Владні чиновники різного посадового рівня – від київської до запорізької влади – ведуть себе по-різному. Хтось допомагає, хтось не дуже, хтось відверто чи приховано підтримує «рейдерів», а члени профспілки авторинку не хитаються то в один бік, то в інший. Бо розуміють: вони захищають не особистий бізнес директора Олександра Цокура, а власну справу, власні робочі місця, добробут власних родин. І я зовсім не впевнений, що без допомоги профспілки власнику бізнесу на Запорізькому авторинку вдалося б відстояти свою справу.

Ми хочемо переконати вас, що ми, профспілки, не просто ваш ситуативний союзник. Ми – союзник стратегічний. Так, ми сперечалися і будемо сперечатися, коли домовлятимемося про умови праці найманих працівників, але це суперництво ніколи не стане війною на знищення, бо профспілки ніколи не прагнутимуть знищення вашого бізнесу. Це влада, чиновники, які викачують з вас хабарі, можуть думати і часто думають, що вони проживуть і без вас, бо належність до влади завжди забезпечить їм красиве життя. Ми, профспілки, так не думаємо.

Ми, профспілки, не мовчали, коли треба було зупинити ухвалення Податкового кодексу, який знищує малий та середній бізнес. Тепер ми закликаємо вас не мовчати, коли зараз Верховна Рада готує до ухвалення проект Трудового кодексу, в якому фактично знищуються права профспілок і найманих працівників. Можливо, багато хто з вас задоволений розширенням прав роботодавців, закладеним у проекті Трудового кодексу. Не втішайтесь тим, що цілковита залежність найманих працівників від роботодавця допоможе процвітанню вашого бізнесу. Це самообман. Малий бізнес – це найдемократичніша форма підприємництва, і, відповідно, добре розвиватися він може лише при демократії. А демократія – це захист прав усіх, а не лише влади і роботодавців. Великий бізнес може себе захистити від держави великими грішми. Та й то сумнівно. Вам же такий захист не по кишені. Безправний, злий на роботодавця найманий працівник – це найбільша для вас небезпека. Бо коли раптом влада в черговий раз буде на вас тиснути, ухвалюючи закони і практику, подібну до тієї, що запропонована в початковому проекті Податкового кодексу, або коли раптом, не дай Боже, захоче взагалі ліквідувати ринкову торгівлю, ви опинитеся віч-на-віч з могутнім ворогом. І наймані працівники, ображені свавіллям роботодавців, і покупці, незадоволені високими цінами на ваших ринках (а вони високі тому, що інакше бізнес не виживе), не захочуть вас захищати. А влада, знищуючи вас, ще й буде казати: ми це робимо на прохання простих людей, незадоволених «торгашами»!

Подумайте, хто краще захистить вас у критичний для вашого бізнесу час. Окремі народні депутати, з тих, хто на той момент опиниться в опозиції? Чиновник, який звик заглядати у вашу кишеню? Чи мільйони ваших найманих працівників, об’єднані в профспілки, спілки підприємців чи якісь інші громадські організації? Ми пропонуємо вам самим проявляти ініціативу і не лише не заважати, а й прямо допомагати створенню первинних профспілкових осередків на ваших підприємствах. Подумайте добре, і ви переконаєтеся, що це, мовою ділових людей, перспективне вкладення капіталу. Повірте, дуже важко створювати профспілку на підприємстві, де працює десяток – другий людей, коли власник цього підприємства чомусь вважає, що профспілка – його ворог, що без неї йому буде набагато простіше робити свій бізнес. Від такої позиції програємо і ми, профспілки, і ви – роботодавці.

Ваш бізнес життєво потрібний тільки вам і вашим працівникам, а не владі, уряду чи політичній опозиції. Не думайте, що ви вирішите всі свої проблеми тим, що занесете конверт до високого кабінету. Там вам спочатку допоможуть, а потім створять нову критичну для вас ситуацію, щоб ви принесли новий конверт. І так до безкінечності. Зрештою, якщо ви зібралися сьогодні тут, то розумієте, що порятунок в об’єднанні, а не в конвертах.

Давайте разом боротися за те, щоб швидше настали кращі для нас і для вас часи. Кращі часи, це тоді, коли влада нарешті не заважатиме нормально розвиватися малому та середньому бізнесу, а ми – профспілки і роботодавці – зможемо спокійно, не озираючись на різних там чиновників, грубо кажучи - хапати один одного за горло, виборюючи кожен своє. Ми – нормальні умови праці і нормальну зарплату, ви – нормальні, не копійчані, прибутки і гарантії нормального майбутнього для свого бізнесу. Вірю, разом нам не дуже довго доведеться виборювати ці кращі часи.

Ще раз вітаю всіх учасників зібрання. Дякую за увагу.